FOTO 500 de pachete oferite de Şcoala Postliceală Auxila în cadrul campaniei “Adoptă un bunic, adoptă un copil”
decembrie 20, 2021
„Bine te-am găsit, lume Erasmus+“ – Monitorul de Mediaș
martie 1, 2022

Școala Postliceală Auxila Mediaș va derula în premieră un proiect Erasmus+ – Nova TV

Școala Postliceală Auxila Mediaș va derula în premieră un proiect Erasmus+.

Unitatea de învățământ a obținut cu sprijinul partenerului german PKZ Pflege-Kompetenz-Zentrum AG, un grant de 60.000 Euro pentru proiectul ,,Tranziție ușoară de la școală la piața muncii in context european’’.

În cadrul acestuia, 20 de elevi vor desfășura un stagiu de practică de două săptămâni la partenerul german, iar 5 cadre didactice vor lua parte la o activitate menită să le formeze competențe profesionale practice.

Școala Postliceală Auxila Mediaș are în derulare în prezent și alte proiecte de parteneriat cu alte școli postliceale din România. Un alt proiect în derulare, finanțat de compania Romgaz, vizează dotarea școlii cu aparatură și material didactic specific. Totodată au început pregătirile pentru acțiunea de tradiție ,,Cortul Auxila’’ care se va desfășura în perioada mai-septembrie 2022.

Comments are closed.