Promoția 2022 la Școala Postliceală Auxila Mediaș. Festivitate de absolvire emoționantă- Tirnaveni.ro
iulie 1, 2022
Continuă înscrierile la Auxila Mediaș- Monitorul de Mediaș
august 11, 2022

Elevi de la Auxila Mediaș se perfecționează în Germania- Monitorul de Mediaș

Zece elevi ai Școlii Postliceale Auxila Mediaș se află timp de două săptămâni în Germania. Aceștia participă la un stagiu de practică, în cadrul proiectului Erasmus + intitulat ,,Tranziție ușoară de la școală la piața muncii în context european“. Elevii au ocazia să își perfecționeze cunoștințele profesionale, dar și de comunicare în limba germană.

„În perioada 14-30 iulie 2022, 10 elevi se află în Germania în cadrul proiectului Erasmus+, «Tranziție ușoară de la școală la piața muncii în context european», proiect finanțat de Uniunea Europeană. În timpul petrecut în Germania la partenerul BMS Pflege und Hilfsdienste GmbH, elevii își vor perfecționa cunoștințele profesionale prin dezvoltarea de competențe de cooperare la locul de muncă, dar și comunicare într-o limbă străină și anume limba germană. Nu este neglijată nici componenta culturală a proiectului nostru și în general a proiectelor Erasmus+. Cei zece elevi vizitează zona Frankfurt pe Main, Wetzlar, Giessen, descoperind valorile culturale, culinare și turistice ale zonei. În toamna acestui an, cinci profesori de nursing de la școala noastră se vor afla tot aici timp de cinci zile pentru a-și îmbunătăți pregătirea profesională, practic să transmită apoi elevilor școlii noastre ceea ce vor învăța, modul de lucru german, sistemul de îngrijire nemțesc. În primul semestru al anului școlar viitor, alți zece elevi vor face deplasare în Germania, în cadrul celei de-a doua mobilități din proiect“, spune Viorel Pasc, directorul Școlii Postliceale Auxila Mediaș. 

Comments are closed.