Proiectul Erasmus+ derulat de Școala Postliceală Auxila Mediaș s-a încheiat- Monitorul de Mediaș
mai 4, 2023
Auxila Mediaș, demonstrații de resuscitare în Mediaș și zona de nord a județului- Monitorul de Medias
mai 17, 2023

Demonstrații de resuscitare susținute de voluntarii Școlii Postliceale Auxila Mediaș- Nova TV

Demonstrații de resuscitare susținute de voluntarii Școlii Postliceale Auxila Mediaș.

Voluntarii Școlii Postliceale Auxila Mediaș, coordonați de profesorul de nursing Rodica Boian, au organizat în ultima perioadă o serie de demonstrații de resuscitare în unități de învățământ, instituții publice dar și la societăți comerciale.

Peste 2.000 de elevi și cadre didactice Mediaș, Dumbrăveni, Agnita, Copșa Mică și alte localități, au avut ocazia să vadă cum se face resuscitarea cardio-respiratorie, cum se folosește defibrilatorul și cum se efectuează corect manevra Heimlich, folosită pentru eliminarea corpilor străini blocați la nivelul căilor respiratorii.

În perioada următoare unitatea de învățământ în parteneriat cu Primăria Mediaș va demara acțiunea tradițională Cortul Auxila, prin intermediul căreia se va măsura starea de sănătate a populației.

 

 

Comments are closed.