5 profesori de la Școala Postliceală Auxila se specializează în Germania- Nova TV
septembrie 21, 2022
A început Campania Moș Crăciun pentru bunicii noștri a Școlii Postliceale Auxila- Nova TV
noiembrie 16, 2022

Continuă proiectul Zâmbet de copil derulat de Școala Postliceală Auxila- Nova TV

Continuă proiectul Zâmbet de copil derulat de Școala Postliceală Auxila.

Unitatea de învățământ medieșeană a câștigat un grant oferit de Fundația Nouă ne pasă. Obiectivul acestuia este promovarea igienei cavității bucale, iar publicul țintă este format din 425 elevi care învață în clasele primare la școli din mediul rural, în zona de nord a județului Sibiu.

Activitățile se derulează cu ajutorul unui medic stomatolog,  al cadrelor didactice și al voluntarilor din Școala Postliceală Auxila Mediaș. Elevii primesc periuțe și pastă de dinți, dar și materiale care să îi ajute să conștientizeze importanța igienei orale.

Săptămâna aceasta, proiectul a ajuns la Școala Gimnazială Laslea, Mălâncrav și Nou Săsesc, iar săptămâna trecută la Școala Gimnazială Alma, Șmig și Giacăș.

 

Comments are closed.