„Școala Altfel“ la Școala Postliceală Auxila Mediaș- Monitorul de Medias
mai 22, 2023
Cortul Auxila, în perioada mai-septembrie-Monitorul de Medias
mai 26, 2023

Cortul Auxila | Acțiune de măsurare a stării de sănătate a populației -Nova TV

Cortul Auxila | Acțiune de măsurare a stării de sănătate a populației.

Școala Postliceală Auxila, în parteneriat cu Primăria Mediaș, desfășoară și anul acesta acțiuni de măsurare a stării de sănătate a populației. Astfel, elevii școlii, însoțiți de cadre didactice, vor măsura gratuit tensiunea arterială, pulsul, glicemia sau greutatea cetățenilor din cartierele orașului dar și din satul aparținător Ighișu Nou.

Luni după-amiază Cortul Auxila a fost prezent în zona centrală a municipiului, în Piața Regele Ferdinand I, iar medieșenii care au trecut prin această zonă au avut ocazia să afle cum stau cu sănătatea. La acțiunea organizată de Școala Postliceală Auxila a fost prezent și Primarul Gheorghe Roman.

Acțiunea de măsurare a stării de sănătate a populației va continua până la finalul lunii septembrie, în fiecare zi de luni, în intervalul orar 10:00-15:00 și în fiecare zi de joi, în intervalul orar 13:00-17:00. Cortul Auxila va fi prezent în toate cartierele orașului și în satul aparținător Ighișu Nou.

 

Comments are closed.