Medieșenii continuă să pună umărul la salvarea de vieți. 70 de donatori de sânge la acțiunea de ieri de la Școala Postliceală Auxila Mediaș-Monitorul de Medias
octombrie 26, 2023
Elevii Școlii Postliceale Auxila se specializează la partenerul german Pflege Kompetenz Zentrum AG- Monitorul de Mediaș
noiembrie 10, 2023

Elevii Școlii Postliceale Auxila se specializează în Germania-Nova Tv

Elevii Școlii Postliceale Auxila se specializează în Germania.

O grupă de elevi ai Școlii Postliceale Auxila Mediaș însoțiți de un cadru didactic, se află timp de două săptămâni în Germania. Aceștia participă la un stagiu de practică desfășurat la partenerul școlii, Pflege Kompetenz Zentrum AG. Elevii au ocazia să își perfecționeze cunoștiințele profesionale, dar și de comunicare în limba germană. În același timp ei se vor familiariza cu sistemul de îngrijire german.

În anul școlar precedent, Școala Postliceală Auxila Mediaș a derulat în premieră un proiect Erasmus+, intitulat „Tranziție ușoară de la școală la piața muncii in context european’’. În cadrul acestuia, 20 de elevi au desfășurat un stagiu de practică la partenerul german, iar 5 cadre didactice au luat parte la o activitate menită să le formeze competențe profesionale practice.

Comments are closed.