Bal de tradiție la Auxila! 5 excursii all-inclusive în Germania pentru câștigători- Monitorul de Mediaș
martie 6, 2024
Voluntarii Auxila Mediaș, demonstrații de prim ajutor în licee- Mesagerul de Sibiu
martie 12, 2024

Voluntarii Școlii Postliceale Auxila Mediaș, demonstrații de prim ajutor în liceele din zonă- Monitorul de Mediaș

Specialiștii voluntari ai Școlii Postliceale Auxila Mediaș continuă seria demonstrațiilor de acordare a primului ajutor în liceele din zona Mediaș. Astăzi, s-au aflat la Liceul „Nicolae Teclu“ Copșa Mică.
 

Voluntarii Școlii Postliceale Auxila Mediaș au luat la rând instituțiile de învățământ preuniversitar din zona Mediaș. Le oferă elevilor demonstrații de prim ajutor, prezentându-le manevra Heimlich (salvare de la sufocare), resuscitarea cardio-respiratorie și folosirea corectă a defibrilatorului. De asemenea, le prezintă și oportunitățile de a studia la școala posticeală, îi informează pe aceștia despre cariera de asistent medical de farmacie sau generalist. Ieri s-au aflat la Liceul Tehnologic Mediensis din Mediaș, vineri la Colegiul „Școala Națională de Gaz” Mediaș. „Continuăm seria demonstrațiilor de acordare a primului ajutor. Astăzi, 12 martie 2024: Liceul «Nicolae Teclu» Copșa Mică. Mulțumim gazdelor pentru primire și voluntarilor pentru implicare.“, au transmis reprezentanții Școlii Postliceale Auxila Mediaș

Comments are closed.