Voluntarii Școlii Postliceale Auxila Mediaș, demonstrații de prim ajutor în liceele din zonă- Monitorul de Mediaș
martie 12, 2024
Demonstrații de resuscitare organizate de voluntarii Școlii Postliceale Auxila în Mediaș și zonă- Nova Tv
martie 21, 2024

Voluntarii Auxila Mediaș, demonstrații de prim ajutor în licee- Mesagerul de Sibiu

Specialiștii voluntari ai Școlii Postliceale Auxila Mediaș continuă seria demonstrațiilor de acordare a primului ajutor în liceele din zona Mediaș. Astăzi, s-au aflat la Liceul „Nicolae Teclu“ Copșa Mică.

foto: facebook/Auxila Mediaș

Voluntarii Școlii Postliceale Auxila Mediaș au luat la rând instituțiile de învățământ preuniversitar din zona Mediaș. Le oferă elevilor demonstrații de prim ajutor, prezentându-le manevra Heimlich (salvare de la sufocare), resuscitarea cardio-respiratorie și folosirea corectă a defibrilatorului. De asemenea, le prezintă și oportunitățile de a studia la școala posticeală, îi informează pe aceștia despre cariera de asistent medical de farmacie sau generalist. Ieri s-au aflat la Liceul Tehnologic Mediensis din Mediaș, vineri la Colegiul „Școala Națională de Gaz” Mediaș. „Continuăm seria demonstrațiilor de acordare a primului ajutor. Astăzi, 12 martie 2024: Liceul «Nicolae Teclu» Copșa Mică. Mulțumim gazdelor pentru primire și voluntarilor pentru implicare.“, au transmis reprezentanții Școlii Postliceale Auxila Mediaș.

foto: facebook/Auxila Mediaș

foto: facebook/Auxila Mediaș

foto: facebook/Auxila Mediaș

 

Comments are closed.